De informatie in dit artikel is uitsluitend bedoeld ter informatie en is geen financieel advies. Beleggen in cryptovaluta brengt hoge risico's met zich mee. Doe altijd je eigen onderzoek.

1,81 miljard dollar op één beurs: waarom de cijfers voor Monero open interest zesvoudig uiteenlopen

Monero zakt 6,2 procent naar 606,80 dollar, en de cijfers voor de termijnmarkt lopen zesvoudig uiteen. Onze eigen telling van 52 termijncontracten laat zien waar het verschil vandaan komt.

Grote vloerinleg met het Monero-logo van koper en lichte steen in de gepolijste vloer van een lege handelszaal 's nachts
De handel in Monero is verschoven van de gereguleerde zalen naar termijnplatforms in het buitenland.
11 min. leestijd
Delen:

Monero kost op de ochtend van 23 oktober 2026 precies 606,80 dollar en daarmee 6,2 procent minder dan 24 uur eerder. Op zich zou dat een voetnoot zijn in een week die voor XMR nog altijd met een plus van 9,5 procent eindigt. Opvallend wordt de terugval door een tweede getal. Afhankelijk van welke datadienst je raadpleegt, staat er op de termijnmarkt voor Monero ofwel zo'n 350 miljoen dollar ofwel meer dan twee miljard dollar aan open posities. Deze analyse heeft cryptoticker.io op 23 oktober 2026 zelf uitgevoerd, om te achterhalen waar het verschil vandaan komt.

Monero zakt van 653,71 naar 606,80 dollar: de cijfers achter de terugval

De koers lag de afgelopen 24 uur tussen 588,46 en 653,71 dollar. Van dagbodem tot daghoogtepunt is dat een bandbreedte van 11,1 procent op één dag. Op dit moment noteert XMR 7,2 procent onder het daghoogtepunt en op 541,18 euro. De marktkapitalisatie bedraagt 11,42 miljard dollar, waarmee Monero de dertiende plaats in de totale markt inneemt. Er zijn 18.821.252 XMR in omloop.

Over zeven dagen staat er nog altijd een plus van 9,5 procent, over 30 dagen een van 6,0 procent. De afstand tot de recordkoers van 797,73 dollar, bereikt op 14 januari 2026, bedraagt 23,9 procent. Het handelsvolume op de spotmarkt lag over 24 uur op 175,38 miljoen dollar. Alle waarden komen uit de openbare marktgegevens van CoinGecko, opgevraagd op vrijdagochtend.

Gisterochtend schreven we op deze plek over een koers van 644 dollar en een afstand van zo'n 24 procent tot de recordkoers. Sindsdien is er aan de afstand tot de top weinig veranderd, omdat de koers tussendoor tot 653,71 dollar steeg en daarna onder het vertrekpunt terugviel. Iets anders is wel veranderd: de beweging van de afgelopen 24 uur is voor het eerst in deze opwaartse fase groter dan tien procent van bodem tot top. Precies op dit punt wordt de termijnmarkt het eigenlijke nieuws.

Wat open interest is en waarom het getal de koers beweegt

Open interest is de som van alle termijncontracten die op een bepaald moment openstaan en nog niet zijn gesloten, gerekend in dollar. Het getal zegt niets over de vraag of de meerderheid op stijgende of dalende koersen inzet. Je leest er alleen uit af hoeveel geld er überhaupt op termijn in de markt staat.

Voor de koers is het toch belangrijk, en wel door een mechanisme. Wie een perpetual verhandelt, dus een termijncontract zonder vervaldatum, stort slechts een fractie van de positiewaarde als onderpand. Daalt de koers ver genoeg, dan volstaat dat onderpand niet meer en sluit de beurs de positie automatisch. Dat sluiten is een verkoop op de markt. Hoe meer longposities met hefboom op een koersniveau liggen, hoe meer verkopen een terugval uitlokt, en hoe groter de beweging wordt die hem in gang zette.

Daarom kijken handelaren naar het open interest voordat ze een positie opbouwen. Een hoog getal betekent meer materiaal dat bij een terugval de markt in kan worden gedrukt. Als dat getal per aanbieder echter zesvoudig verschilt, verliest het zijn waarde als maatstaf.

Eigen telling: 2,16 miljard dollar aan open posities op 49 handelsplatforms

Op de ochtend van 23 oktober 2026 hebben we de volledige derivatenlijst van CoinGecko opgevraagd en daaruit elk contract gefilterd met Monero als onderliggende waarde. Onderzocht zijn 52 contracten op 49 handelsplatforms, allemaal perpetuals, geen enkel met een vaste vervaldatum. Deze analyse heeft cryptoticker.io op 23 oktober 2026 zelf uitgevoerd.

De som over alle 52 contracten bedraagt 2.160.336.653 dollar. De gemelde termijnomzet van dezelfde contracten lag over 24 uur op 669.756.973 dollar. Neem je die som voor waar aan, dan zou er op Monero zo'n 2,16 miljard dollar aan open posities staan, bij een marktkapitalisatie van 11,42 miljard dollar. Dat zou bijna elke vijfde dollar van de hele munt zijn.

Dat getal houdt bij nadere controle geen stand, en de reden staat in dezelfde lijst.

Gebroken dikke staalkabel waarvan de opengesprongen uiteinden met uitstekende draden in tegenlicht boven een donkere kloof hangen
Een hefboom houdt stand tot het onderpand niet meer volstaat: dan sluit de beurs de positie zelf, en wel in de markt die op dat moment daalt.

1,81 miljard dollar bij 575.014 dollar dagomzet: de uitschieter in de statistiek

De verreweg grootste afzonderlijke post meldt de termijnbeurs BTSE. Voor haar XMR-perpetual vermeldt de lijst 1.808.975.866 dollar aan open positie, bij 575.014 dollar omzet in dezelfde 24 uur. Op één dollar dagomzet komt daar rekenkundig 3.146 dollar aan open positie. Dit ene contract draagt 83,7 procent van het totaal.

Ter vergelijking een platform waarvan de verhouding binnen de gangbare marges valt: bij Binance staat 65.797.643 dollar aan open positie tegenover een dagomzet van 164.726.865 dollar. Daar komt op één dollar omzet 40 cent aan open positie, dus ongeveer achtduizend keer zoveel omzet in verhouding tot de gemelde positie.

Reken je die ene uitschieter eruit, dan blijft er over alle overige 48 handelsplatforms 351.360.788 dollar aan open positie over. Tussen beide lezingen zit een factor 6,15. Precies daar komen de afwijkingen vandaan die je in marktverslagen tegenkomt: welke platforms een datadienst in zijn som opneemt en welke hij vanwege dunne omzet weglaat, bepaalt de orde van grootte van de uitkomst. Gepubliceerde waarden tussen zo'n 200 en ruim 300 miljoen dollar laten zich zo verklaren, zonder dat een van de aanbieders verkeerd rekent.

Voor jou als houder is het opgeschoonde getal het bruikbare. 351,36 miljoen dollar komt bij de huidige koers overeen met 579.039 XMR en daarmee 3,08 procent van de omloop. Dat is een serieuze, maar geen uitzonderlijke hefboombelasting.

Hyperliquid, Binance en Bybit dragen 60 procent van de Monero-hefboom

Na het eruit rekenen van de uitschieter is het open interest zeer ongelijk verdeeld. Hyperliquid gaat aan kop met 99.612.249 dollar en een aandeel van 28,4 procent, gevolgd door Binance met 65.797.643 dollar (18,7 procent) en Bybit met 46.717.905 dollar (13,3 procent). Samen dragen deze drie platforms 60,4 procent. Tel je Gate met 18.484.395 dollar en MEXC met 16.696.129 dollar erbij, dan is het 70,4 procent op vijf van de 48 platforms.

Wat de concentratie in de praktijk betekent

Dat het grootste afzonderlijke platform voor Monero-termijnen een gedecentraliseerde beurs is, heeft een gevolg dat verder gaat dan de statistiek. Een aanbieder met vergunning in de EU voert XMR niet, daarover zo meer. Wie Monero met hefboom verhandelt, komt daardoor vrijwel onvermijdelijk uit bij platforms zonder Europese vergunning. De regels voor bijstorting en gedwongen sluiting legt daar elk platform zelf vast, en die verschillen aanzienlijk. Kies je voor die weg, dan hoort het vergelijken van liquidatieregels en kosten bij de voorbereiding, nog voor de eerste trade.

Fundingrente van 0,0098 procent per acht uur: wat longhouders dagelijks betalen

Een perpetual heeft geen vervaldatum. Om de prijs toch aan de spotkoers te laten kleven, betalen de houders van de ene kant op vaste momenten aan de andere kant. Die vereffening heet fundingrente. Is ze positief, dan betalen de longposities aan de shorts.

In onze telling is ze bij 43 van de 52 contracten positief, bij zes negatief en bij drie nul. De mediaan ligt op 0,00975 procent per acht uur. Omgerekend naar een jaar is dat 10,7 procent dat een longpositie met hefboom alleen al aan lopende kosten draagt, nog voordat de koers een rol speelt. De bandbreedte over alle platforms loopt van min 0,0159 tot plus 0,0544 procent per acht uur.

Die verdeling zegt meer dan de kale som. Dat bijna vijf op de zes platforms een positieve rente laten zien, betekent: ook na de terugval van 6,2 procent zit het grootste deel van het ingezette geld nog altijd aan de longkant. De hefboom is die ochtend niet afgebouwd, hij is duurder geworden.

Eén brandende lichtmast boven een volledig lege stadiontribune 's nachts, het veld ligt in het donker
Grote installatie, nauwelijks bedrijf: zo ziet in cijfers een handelsplatform eruit dat veel open positie en bijna geen omzet meldt.

Termijnmarkt verhandelt 3,8 keer zoveel als de spotmarkt

De 52 perpetuals zetten in 24 uur 669,76 miljoen dollar om. Op de spotmarkt, dus waar echte munten van eigenaar wisselen, was dat in dezelfde periode 175,38 miljoen dollar. Op elke dollar die op de spotmarkt wordt verhandeld, komt bij Monero 3,82 dollar op de termijnmarkt.

Die verhouding is bij grote munten niet ongewoon. Bij Monero krijgt ze echter een eigen gewicht, omdat de spotmarkt in Europa sterk is ingeperkt. Waar nauwelijks iemand de munt zelf kan kopen, vormt de prijs zich vooral daar waar erop wordt gewed. Een terugval als die van vandaag ontstaat zo eerder uit het afbouwen van posities dan uit verkopen van echte bezittingen.

Kooproute in Europa: waarom XMR bij geen enkele beurs met vergunning meer staat

Monero is een cryptomunt die afzender, ontvanger en bedrag van elke overboeking op de blockchain verhult; de technische basis documenteert het project op getmonero.org. Juist die eigenschap heeft de munt uit de gereguleerde Europese handel gedrukt. De grondslag voor de schrappingen is artikel 76, lid 3, van de EU-verordening betreffende markten in cryptoactiva, kortweg MiCA.

Belangrijk is de reikwijdte van die regel. Verboden is de toelating tot de handel bij een aanbieder onder toezicht. Bezit en bewaring in een eigen wallet blijven daarbuiten. In de praktijk betekent dat: wie vandaag XMR wil kopen, komt uit bij swapdiensten, gedecentraliseerde beurzen of transacties tussen particulieren. Daar draag je een tegenpartijrisico dat een beurs onder toezicht je uit handen neemt, en je vindt er doorgaans duidelijk minder liquiditeit.

Wie al XMR heeft, staat voor de omgekeerde vraag. Verkopen via een platform met vergunning is langs dezelfde weg afgesloten. Dat is de eigenlijke reden waarom de hefboomcijfers uit dit artikel voor Europese houders zwaarder wegen dan voor houders elders: de termijnmarkt buiten de EU is voor velen de enige liquide plek waar het bezit zich überhaupt laat afdekken.

Bewaren zonder exchange-account: wat voor XMR-houders geldt

Hoe winst op crypto in Nederland wordt belast, lees je in onze gids over crypto belasting.

Omdat geen aanbieder met vergunning XMR bewaart, ligt de bewaring sowieso bij jou. Voor bedragen die verder gaan dan speelgeld betekent dat een hardware wallet of een softwarewallet op een apparaat dat niet tegelijk voor al het andere wordt gebruikt. Het beslissende punt is de herstelzin: die reeks woorden is bij Monero de enige weg terug naar je bezit, en er is geen beurs die hem voor je vervangt.

Monero open interest: 351 miljoen dollar is het betrouwbare getal

De terugval van 6,2 procent is vanuit de data te verklaren, en de verklaring ligt niet op de spotmarkt. Daaruit volgen drie stappen:

  1. Reken met 351 miljoen dollar, niet met 2,16 miljard. Kom je in een marktverslag een miljardengetal voor de Monero-termijnmarkt tegen, controleer dan of daarin een platform met een dagomzet van zes cijfers zit. Wie liever bij een handelsplatform onder toezicht blijft, vindt aanbieders met vergunning op onze vergelijking bitcoin kopen.
  2. Controleer je bewaring voordat je aan bijkopen denkt. Omdat geen aanbieder met vergunning XMR bewaart, beslist je eigen opzet over je bezit. Welke apparaten daarvoor geschikt zijn en wat ze kosten, staat in ons overzicht van hardware wallets.
  3. Leg je aankoopmomenten vast. Bij een munt met deze beweeglijkheid helpt een overzicht van aankoopdata en -prijzen om je resultaat te volgen; wat dat fiscaal betekent, staat in onze gids over crypto belasting.

(Per 23 oktober 2026. Dit artikel is geen beleggingsadvies. Koersen en tarieven veranderen; controleer de voorwaarden bij de aanbieder voordat je koopt.)

Veelgestelde vragen over Monero

Transparantie: Dit artikel is met behulp van kunstmatige intelligentie geschreven en vóór publicatie door onze redactie gecontroleerd. Alle cijfers en gegevens zijn getoetst aan de primaire bronnen die in de tekst zijn gelinkt. De uitgelichte afbeelding is met AI gemaakt.

Gerelateerde artikelen

In welke onderwerpen moeten we dieper duiken?

Kies wat je echt interesseert. Je keuze gaat direct naar onze redactieplanning.

Cryptonieuws dat je tijd echt waard is.

Wekelijks. 60 seconden. Zorgvuldig samengesteld door onze redactie: geen hype, geen reclamevloed, geen spam.

Abonneren

Meer over dit onderwerp

Alles bekijken

Meer van CryptoTicker