De informatie in dit artikel is uitsluitend bedoeld ter informatie en is geen financieel advies. Beleggen in cryptovaluta brengt hoge risico's met zich mee. Doe altijd je eigen onderzoek.

NEAR verlaagt de uitgifte naar 1,6 procent: bruto stakingrendement krimpt tot 3,4 procent

Het House of Stake heeft HSP-029 aangenomen: NEAR mag over 24 maanden nog maar maximaal 1,6 in plaats van 2,5 procent nieuwe tokens per jaar aanmaken. Bindend wordt dat pas met de validator-upgrade en na 90 dagen overgangstermijn, terwijl de koers zakt naar 3,87 dollar.

Zware muntpers in een nachtelijke slaghal, in de matrijs ligt een vers geslagen munt met het groen oplichtende NEAR-symbool
11 min. leestijd
Delen:

De NEAR-blockchain gaat in de toekomst duidelijk minder nieuwe tokens aanmaken. Voorstel HSP-029, dat de maximale jaarlijkse uitgifte verlaagt van 2,5 naar 1,6 procent, staat in het governanceforum van NEAR inmiddels op 'Succeeded', dus aangenomen. De stemming in het House of Stake liep van 19 oktober tot 2 november 2026. Voor iedereen die NEAR staket, betekent dat: het brutorendement daalt volgens de modelberekeningen van het voorstel in twee jaar van 5,27 naar 3,37 procent, zodra de wijziging technisch ingaat. Tot dan verstrijken minstens drie maanden.

Op de markt helpt het nieuws de koers tot nu toe niet. NEAR Protocol kost dinsdagmiddag 3 november 2026 3,87 dollar of 3,46 euro, 5,1 procent minder dan 24 uur eerder (marktgegevens van CoinGecko). Bitcoin gaf in dezelfde periode maar 0,7 procent toe, ether 0,1 procent. Een officieel verband tussen de stemuitslag en de koersdaling is niet aangetoond.

HSP-029 aangenomen: het House of Stake keurt de verlaging naar 1,6 procent goed

Het House of Stake is het stemorgaan van de NEAR-gemeenschap. Wie NEAR vastzet en daarvoor stemgewicht krijgt, beslist daar over voorstellen voor de economie van het protocol. HSP-029 werd behandeld als besluit met gekwalificeerde meerderheid, ingediend op 7 oktober 2026 door Sal Ternullo, topman van het beursgenoteerde bedrijf SVRN.

De kern van het voorstel is één enkele parameter. De uitgifte is de hoeveelheid tokens die een netwerk elk jaar nieuw aanmaakt en als beloning uitkeert. Bij NEAR ligt het plafond daarvoor sinds de halvering in 2025 op 2,5 procent van het totale aanbod. Die halvering van 5 naar 2,5 procent namen de validators destijds met 68,41 procent instemming over, zo staat in de voorsteltekst.

De verdeling blijft ongewijzigd: 90 procent van de nieuwe tokens gaat naar stakers en validators, 10 procent naar de protocolkas. Er komt geen nieuw fonds, geen herverdeling en geen mechanisme dat de uitgifte later automatisch weer verhoogt. De auteur sluit zo'n weg terug uitdrukkelijk uit en eist daarvoor een nieuw, openbaar besluit.

Half oktober lag dat nog open. Op 18 oktober meldden we dat NEAR voorlopig op 2,5 procent uitgifte bleef, omdat het ontwerp toen nog niet in stemming was gebracht. Met de uitslag van 2 november is de eerste van twee hordes genomen.

Uitgifterampe over 24 maanden: 3,75 basispunten minder per maand

De verlaging komt niet in één klap. Het voorstel beschrijft een rampe die per epoch werkt. Een epoch is bij NEAR de periode waarna het netwerk de validators opnieuw indeelt en beloningen boekt. Per maand daalt het plafond met ongeveer 3,75 basispunten, oftewel 0,0375 procentpunt, zonder vaste peildata.

Na zes maanden ligt het plafond daarmee op 2,275 procent, na twaalf maanden op 2,05 procent, na 18 maanden op 1,825 procent en na 24 maanden op het doel van 1,6 procent. Dagelijks ontstaan dan ongeveer 57.291 nieuwe NEAR in plaats van nu zo'n 89.517.

Over twee jaar gerekend voorkomt de rampe volgens de cijfers in het voorstel 11,8 miljoen nieuwe NEAR, over zes jaar 66,1 miljoen. Het aanbod zou na zes jaar 4,36 procent kleiner zijn dan bij ongewijzigde uitgifte. Er wordt niets verbrand; er ontstaan alleen minder nieuwe tokens.

Glazen stembus met gevouwen witte stembiljetten op een lange houten tafel in een lege, met hout beklede vergaderzaal
Gestemd, maar nog niet bindend: na het House of Stake moeten de validators de upgrade overnemen.

Validator-upgrade en overgangstermijn: vanaf wanneer de nieuwe NEAR-uitgifte geldt

Een uitslag in het House of Stake verandert het netwerk niet. Het uitgifteplafond is een protocolparameter, en die verandert alleen via een software-upgrade die de validators afzonderlijk moeten overnemen. De voorsteltekst zegt dat zelf: ratificatie door het House of Stake is nodig, bindend wordt de wijziging pas als de validators haar overnemen.

Daar komt een overgangstermijn van een volledig kwartaal bij, 90 dagen na de ratificatie. In die tijd moeten wallets, exchanges, bewaarders en stakingaanbieders hun gegevens aanpassen. Pas daarna valt het eerste basispunt weg. Zelfs als alles zonder vertraging verloopt, begint de rampe daarmee op zijn vroegst begin februari 2027.

Volgens het uitvoeringsplan ontwikkelt en test NEAR One de upgrade, met betrokkenheid van de Security Council van het House of Stake. Na de start moeten kwartaalrapporten laten zien in hoeverre de werkelijke uitgifte het schema volgt.

Stakingrendement van 5,27 naar 3,37 procent: de berekening in het voorstel

Het stakingrendement hangt bij NEAR af van twee grootheden: de uitgifte en de stakingratio, het deel van het aanbod dat vastgezet is. De formule in het voorstel luidt 0,9 maal de uitgifte gedeeld door de stakingratio. Daalt de uitgifte, dan daalt het rendement. Daalt de ratio omdat houders tokens terugtrekken, dan stijgt het rendement voor iedereen die blijft.

Bij de gemeten stakingratio van 42,71 procent levert dat bij de start een brutorendement van 5,268 procent op. Na twaalf maanden is het 4,320 procent, na 24 maanden 3,372 procent, een daling van ruim een derde. Bruto betekent: vóór de commissie van de validator. Het voorstel rekent met een gemiddelde commissie van 5 procent, waarna van de doelwaarde ongeveer 3,2 procent overblijft.

Het voorstel becijfert ook wat dit een staker kost. Wie 1.000 NEAR staket, heeft na twee jaar ongeveer 20 NEAR minder dan bij 2,5 procent uitgifte. Om quitte te spelen, moet NEAR 1,66 tot 1,83 procent in waarde stijgen; de tekst noemt beide waarden op verschillende plaatsen. Iets meer dan de helft daarvan levert volgens de auteur het kleinere aanbod al op.

Twee rekenstanden: waarom de rendementscijfers voor de NEAR-uitgifte verschillen

In berichten over HSP-029 duiken twee cijferreeksen op. De samenvatting van het voorstel noemt een daling van het brutorendement van 4,80 via 3,93 naar 3,07 procent. De tabel in dezelfde tekst noemt 5,268, 4,320 en 3,372 procent. Het verschil komt van de stakingratio: de eerste reeks stamt uit een meting met ongeveer 47 procent vastgezet aanbod, de tweede uit een latere meting met 42,71 procent.

Tussen de twee metingen hadden houders ongeveer 54,5 miljoen NEAR uit staking gehaald, terwijl de koers in twee weken van 2,31 naar 4,30 dollar steeg. De actieve validatorgroep kromp in die periode van 424 naar 406. Voor het doelrendement ontstaat zo een bandbreedte van 3,07 tot 3,37 procent, afhankelijk van hoeveel NEAR over twee jaar vastgezet is.

Op het forum wees een deelnemer bovendien op een typefout: voor maand zes noemt de tabel 4,622 procent, maar de eigen formule geeft 4,794 procent, en zo toont ook de grafiek in het voorstel het. Onze grafiek hieronder gebruikt de gecorrigeerde waarde.

Lijngrafiek: het uitgifteplafond van NEAR daalt in 24 maanden van 2,5 naar 1,6 procent, het bruto stakingrendement van 5,268 naar 3,372 procent
Uitgifterampe volgens HSP-029: het rendement daalt sneller dan het plafond, omdat de stakingratio in de noemer staat.

Verwatering voor houders zonder staking: 57,3 procent van het NEAR-aanbod profiteert

Verwatering betekent dat je eigen aandeel in het totale aanbod krimpt, omdat er voortdurend nieuwe tokens bijkomen. Wie NEAR niet staket, krijgt niets van de uitgifte en verliest zo jaar na jaar aandeel. Volgens de voorsteltekst geldt dat voor 57,3 procent van het aanbod.

Voor die houders is de verlaging een duidelijk voordeel: hun aandeel krimpt langzamer zonder dat ze iets hoeven te doen. De auteur vergelijkt de huidige uitgifte met een bedrijf dat voortdurend nieuwe aandelen op de markt verkoopt. Stakers ruilen daarentegen een hoger rendement in voor een schaarser aanbod.

Wie zijn NEAR op een exchange zonder staking heeft staan, houdt dat het best in de gaten. Het verschil tussen 0 en ruim 3 procent jaarrendement blijft ook na de verlaging voelbaar. Welke aanbieders staking voor NEAR aanbieden en tegen welke commissie, kun je bij de aanbieders zelf nagaan.

Validators onder druk: 24 van de 405 pools verliezen hun zelfstandigheid

Een validator is een computer die blokken controleert en aanmaakt en daarvoor beloningen krijgt. Delegators dragen hun NEAR aan hem over en betalen daarvoor commissie. Kleine validators met weinig eigen bezit leven van die commissie en van het rendement op hun eigen tegoed.

Het voorstel legt de gevolgen open: bij een koers van 4,30 dollar daalt het aantal pools dat zijn bedrijfskosten zelf dekt van 170 naar 146. Van de 405 onderzochte pools verliezen er daarmee 24 hun economische zelfstandigheid. Uitgegaan wordt van kosten van 500 dollar per maand voor blokproducenten en 200 dollar voor eenvoudige nodes.

Bij de duiding hoort het belangenconflict dat de auteur zelf noemt. SVRN heeft ongeveer 55 miljoen NEAR, waarvan meer dan 90 procent gestaket, en vertegenwoordigt daarmee ruim 8 procent van het vastgezette aanbod. De verlaging kost SVRN volgens eigen berekening ongeveer 855.000 NEAR per jaar. Solana nam in augustus 2026 een vergelijkbare stap: SGP-0002 werd aangenomen met 67,001 procent van het gestakete bezit, het rendementsdoel ligt daar op 2,25 procent.

NEAR koers op 3,87 dollar: min 14 procent in een week

De koersbalans van de afgelopen dagen is zwak. Over zeven dagen verloor NEAR 14,2 procent, over 30 dagen 20,6 procent. Op jaarbasis staat er daarentegen nog een plus van 92 procent. Met een marktkapitalisatie van 5,07 miljard dollar staat NEAR op plaats 21.

Sinds ons laatste koersbericht is de situatie verslechterd. Op 2 november ging het om de val onder 4,30 dollar. Dat niveau ligt inmiddels ongeveer 10 procent boven de actuele koers, en ook de ronde grens van 4 dollar is gevallen. Op 18 oktober kostte NEAR nog 4,69 dollar; sindsdien is dat 17,5 procent minder.

De verlaging van de uitgifte werkt, als ze al werkt, pas over jaren door in de koers. Ze verkleint de doorlopende verkoopdruk door nieuw uitgekeerde tokens, die nu rond 89.517 NEAR per dag ligt. Op korte termijn bepalen de totale markt en het sentiment de prijs.

Koersniveaus bij NEAR Protocol: 3,74 dollar onder, 4,08 dollar boven

Het dagdieptepunt van 3 november ligt op 3,74 dollar, de dagtop op 4,08 dollar. Zakt de koers onder het dagdieptepunt, dan is de daling niet langer alleen een voortzetting van de voorgaande dagen. Daarboven liggen de ronde grens van 4 dollar en de 4,30 dollar, waar NEAR op 2 november omlaag doorbrak.

Een verder weg gelegen niveau levert het voorstel zelf: vóór de stijging in september stond NEAR op 2,31 dollar. Tot daar zou de hele stijging van het najaar weer zijn ingeleverd. Wie NEAR met hefboom verhandelt, bijvoorbeeld via perpetual-contracten, legt de liquidatiegrens van zijn positie het best naast deze niveaus. Een perpetual is een termijncontract zonder einddatum; zakt de koers tot de liquidatiegrens, dan sluit de exchange de positie gedwongen.

NEAR staken: koopweg, bewaring en MiCA-vergunning

Voor beleggers loopt de weg naar NEAR meestal via een exchange of broker. Sinds de EU-verordening MiCA hebben aanbieders van cryptodiensten een vergunning nodig als aanbieder van cryptoactivadiensten, in Nederland via de AFM. Of een aanbieder die vergunning heeft, staat in het openbare register van ESMA.

Bij staking zijn er twee wegen. Bij staking via een exchange bewaart de aanbieder de NEAR en geeft hij een deel van de beloning door, vaak na een eigen vergoeding bovenop de validatorcommissie. Bij direct staken vanuit een eigen wallet blijven de sleutels bij jou en kies je de validator zelf. Dan zie je ook hoe jouw validator tegenover voorstellen als HSP-029 staat; daar vroegen delegators op het forum uitdrukkelijk naar.

Belangrijk voor de planning: gestakete NEAR zijn niet direct beschikbaar. Na het unstaken verstrijken bij NEAR meerdere epochs voordat de tokens weer vrij zijn. Wie bij een verdere koersval snel wil verkopen, kan dat met vastgezette tokens niet.

NEAR-uitgifte: vóór februari 2027 verandert er niets aan het rendement

Het besluit is gevallen, het effect komt langzaam. Tot de validators de upgrade overnemen en de overgangstermijn afloopt, blijft de uitgifte op 2,5 procent. Daarna daalt het brutorendement stapsgewijs naar 3,07 tot 3,37 procent. Drie stappen helpen om de tijd tot dan te benutten:

  1. Stakingaanbieders vergelijken: commissie en extra kosten bepalen bij een dalend rendement sterker het resultaat. Vergelijk de voorwaarden bij de aanbieders voordat je kiest.
  2. Vergunning van de exchange controleren: staan je NEAR bij een aanbieder, dan hoort diens MiCA-vergunning bij de basiscontrole. Het ESMA-register geeft uitsluitsel.
  3. Stakingopbrengsten vastleggen: noteer elke bijschrijving met datum en koers. Wat dat fiscaal betekent, lees je in onze gids over crypto en belasting.

(Per 3 november 2026. Dit artikel is geen beleggingsadvies. Koersen en tarieven veranderen; controleer de voorwaarden bij de aanbieder voordat je koopt.)

Veelgestelde vragen over de uitgifte en staking van NEAR

Transparantie: Dit artikel is met behulp van kunstmatige intelligentie geschreven en vóór publicatie door onze redactie gecontroleerd. Alle cijfers en gegevens zijn getoetst aan de primaire bronnen die in de tekst zijn gelinkt. De uitgelichte afbeelding is met AI gemaakt.

Gerelateerde artikelen

In welke onderwerpen moeten we dieper duiken?

Kies wat je echt interesseert. Je keuze gaat direct naar onze redactieplanning.

Cryptonieuws dat je tijd echt waard is.

Wekelijks. 60 seconden. Zorgvuldig samengesteld door onze redactie: geen hype, geen reclamevloed, geen spam.

Abonneren

Meer over dit onderwerp

Alles bekijken

Meer van CryptoTicker